1 lipca 2013 Autor Rafał Mikołajewski Kategoria Aktualności

Dzięcięca Grupa Teatralna POD SCENĄ

Na zakończenie kolejnego sezonu teatralnego z moją grupą POD SCENĄ ze Strykowa postaram sie o końcowe podsumowania...

Od 11 do 12 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się XII Przegląd Małych Form Teatralnych. Do konkursu zgłosiło się dwadzieścia zespołów teatralnych. Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie gimnazjów i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Po wszystkich spektaklach jury (Anna Wieczur-Bluszcz, Małgorzata Wesołowska i Sławomir Kuligowski) udało się na narady, a następnie uroczyście ogłoszono wyniki teatralnych zmagań i wręczono nagrody. I miejsce ex aequo – Dziecięca Grupa Teatralna „Pod Sceną” z OKiR w Strykowie oraz Grupa Teatralna „Ulinki” z PSP 7 w Tomaszowie Maz.

25 kwietnia w Domu Kultury 502 w Łodzi odbyły się X Lalkowe Spotkania Teatralne „Złota Maska 2013”. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: plastycznej i teatralnej. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 23 im. Marii Bohuszewiczówny, ul. Gdańska 16 w Łodzi. I miejsce i ZŁOTA MASKA w kat. klas IV-VI przypadło dla Grupy Teatralnej "Pod Sceną" za przedstawienie "Brzechwałki, czyli remont charakterów". Spektakle oceniało jury w składzie: - p. Honorata Sych: Kierownik Działu Widowisk Lalkowych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi - p. Jowita Popow: instruktor teatralny w Pałacu Młodzieży w Łodzi - p. Antoni Bańkowski: instruktor teatralny w Domu Kultury 502 w Łodzi

Nasza grupa poraz kolejny zainaugurowała 34. Ogólnopolski Przegląd Teatralny “Dziatwa” w Łodzi. Dzieciaki zagrały spektakl “Brzechwałki, czyli remont charakterów”. W przeglądzie wzięło udział 20 najlepszych zespołów z całej Polski. Ponieważ od dwóch lat przegląd nie ma charakteru konkursowego, tak jak pozostałe grupy nasz zespół przywiózł dla domu kultury nagrodę pieniężna w wysokości 800zł oraz pamiątkowe dyplomy i obraz. Wśród publiczności zasiadali uczniowie z Hiszpanii oraz Bułgarii przebywający w rodzinach naszych aktorów w ramach wymiany uczniowskiej Comenius. Goście z zagranicy byli zachwyceni grą kolegów z polskiego teamu i choć nie rozumieli polskiego języka oklaskiwali ogólny wyraz artystyczny, włączając się w konwencję zabawy podczas spektaklu.

24 maja grupa teatralna “Pod sceną” wzięła również udział w X Przeglądzie Przedstawień w Języku Angielskim w Łodzi. Dzieciaki pokazały grane niejednokrotnie po polsku przedstawienie “O kogutku i kurce”. Tekst bajki bałtyckiej na język angielski przełożyła nauczycielka j. angielskiego SP w Strykowie Anna Wilczyńska. Zadbała również o wymowę i odpowiedni akcent. Nad ruchem scenicznym czuwała opiekunka grupy Ewa Olszewska. W konkursie wraz z dwoma łódzkimi przedstawieniami grupa zajęła równorzędne pierwsze miejsce, zaś jeden ze strykowskich aktorów Kacper Olszewski, otrzymał nagrodę specjalną za grę aktorską. Udział w tym konkursie był nie lada przeżyciem dla młodych aktorów, gdyż na widowni zasiadali ich koledzy z Turcji, Belgii i Bułgarii przebywający w Polsce w ramach projektu Comenius.

DZIEŃ DZIECKA świętowalismy w Pacanowie, by bronić zdobytego w zeszłym roku tytułu Mistrza Teatru. Najpierw poza konkursem zagraliśmy spektakl “Kim jesteś”, który w zeszłym roku został wybrany najlepszym z najlepszych, a później pokazaliśmy “Brzechwałki”. Trzech młodych aktorów: Ola Stęplewska, Oliwia Karpińska i Kacper Olszewski zasiadło w dziecięcym jury i podobnie jak dorosłe jury (z aktorką Grażyną Wolszczak jako przewodniczącą) jednogłośnie wybrało na tegorocznego Mistrza najmłodszą grupę, która pokazała spektakl “Ameryki ląd”. Strykowski zespół zdobył wyróżnienie. Grupa oprócz obejrzenia spektakli, wzięła udział w warsztatach teatralnych, zwiedziła muzeum bajki oraz uczestniczyła w imprezie plenerowej zorganizowanej z okazji osiemdziesiątych urodzin Koziołka Matołka. Zespół strykowskich aktorów został wybrany do audycji radiowej radia Kielce prowadzonej na żywo z Pacanowa. Dzieciaki opowiedziały o wrażeniach z konkursu i dały próbkę swoich aktorskich możliwości. Młodzi artyści, z których większość działa też w szkolnym kółku dziennikarskim, nie omieszkali też wykorzystać sytuacji i korzystając z bliskiej obecności Grażyny Wolszczak przeprowadzili z nią wywiad, który niebawem będzie można przeczytać w Dzienniku Łódzkim.

Grupa teatralna “Pod sceną” otrzymawszy nominację do XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych HECA 2013, pojechała do Płocka. Przez 3 dni młodzi strykowscy aktorzy wraz z opiekunami: Rafałem Mikołajewskim i Ewą Olszewską oglądali zakwalifikowane do konkursu spektakle oraz pozakonkursowe profesjonalne przedstawienia, brali udział w warsztatach filmowych i dziennikarskich, przemaszerowali ulicami miasta w barwnym korowodzie. Swój spektakl “Kim jesteś” pokazali już pierwszego dnia. Konkursowe występy oceniało profesjonalne jury złożone z ludzi teatru i aktorów (Romana Ludwicka – Mierzejewska, Wojciech Feliksiak, Jerzy Łazewski, Dariusz Lewandowski. Kacper Olszewski, Ola Stęplewska i Oliwia Karpińska nie przepuścili okazji, by z aktorem – Dariuszem Lewandowskim, który znany jest szerszej publiczności z roli Darka w serialu “Klan”, porozmawiać. Za ten właśnie wywiad i sms-owe recenzje przedstawień grupa, na co dzień należąca do szkolnego koła dziennikarskiego, otrzymała nagrodę. Spektakl “Kim jesteś” otrzymał III nagrodę w kategorii teatrów dziecięcych!!!
UdostępnijUdostępnij