26 sierpnia 2013 Autor Rafał Mikołajewski Kategoria Aktualności

Niedziela w Muzeum

25 sierpnia br. w podwórzu Muzeum Sztuki w Łodzi czas cofnął się do czasów PRL-u...

Nie był to jednak przeskok w tą mroczną jego stronę, przeciwnie, w urokliwą część schowaną w łódzkich podwórkach!

Rozpocząłem o 12.12 występami cyrkowymi! Nastęnie odbyły się turnieje gier podwórkowych (klasy, guma, zośka, kapsle, kocia kołyska). Dla wszystkich uczestników przygotowany został poczęstunek z epoki: pampuchy, kaszanka, leniwe z cukrem, kompoty owocowe – czyli bar mleczny w plenerze - oczywiście trzeba było zdobyć kartki na jedzenie po znajomości i stanąć w niemałej kolejce!!!

Aby wprowadzić uczestników w odpowiedni nastrój, przygotowano okolicznościową scenografię z rekwizytami nawiązującymi do propagandowego wizerunku pracy i życia socjalistycznego człowieka. Na dziedzińcu odbył się kiermasz przedmiotów i książek z epoki. Oryginalną pamiątką z festynu było także zdjęcie w stroju „przodownika pracy”. Festyn zakończył karaoke pieśni PRL-owskich.

„Niedziela w Muzeum” wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora Ryszarda Stanisławskiego (w latach 1966–1990 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi). Chcąc ułatwić publiczności dostęp do sztuki Stanisławski liczył się z potrzebami każdego odbiorcy, dlatego program niedzielnych imprez był zróżnicowany, a jego oferta skierowana do możliwie najszerszej grupy.

UdostępnijUdostępnij